Sztuka obecności

 Uważność to dla mnie sztuka świadomego życia poprzez obserwację i badanie natury umysłu. Sposób na to, żeby przeżywać życie i być w pełni obecnym. Żyć z postawą otwartości, życzliwości i nieoceniającej akceptacji. Formalna praktyka uważności (medytacja) ma duży wpływ na moje życie codzienne. W moim blogu chciałabym podzielić się tym z Wami.

 

 

Regulacja emocji u dzieci

Regulacja emocji u dzieci

Emocje naszych dzieci… Temat, który od zawsze spędza sen z powiek niejednego rodzica. Sama tego doświadczam. Szczególnie w obecnych trudnych czasach pandemii i niepokoju na świecie. Na szczęście dzięki praktyce uważności znam mnóstwo sposobów, żeby sobie radzić i wspierać swoje dzieci.

Czytaj dalej »
uważność u dzieci

Uważność u dzieci

Koncentracja jest umiejętnością, która polega na skupianiu swojej uwagi na wykonywanej czynności, konkretnej myśli, rzeczy czy sytuacji. Jest to cecha, którą posiada każde dziecko, nastolatek i każdy dorosły. Przychodzimy z nią na świat. Umysł ma naturalną zdolność do uspokajania się. Ten stan nazywamy byciem tu i teraz – inaczej mindfulness czy uwanością.

Czytaj dalej »
Dlaczego trening uważności dzieci nazywamy treningiem żabki

Dlaczego trening uważności dzieci nazywamy treningiem żabki?

Dlaczego trening uważności dzieci nazywamy treningiem żabki? 🐸 Żabka siedzi spokojnie, w bezruchu przez bardzo długi czas. Dzieci też to potrafią.🐸 Potrafi skakać daleko – dziecięce myśli skaczą w umyśle, a uwaga bezwiednie podąża za nimi. 🐸 Bardzo łatwo zaobserwować jak żaba oddycha, co łatwo przenieść dzieciom na obserwację oddechu w swoim ciele. 🐸 Jest bardzo uważna. Odskakuje gdy coś ją przestraszy i jej zagraża, kiedy jest głodna i zauważy muchę potrafi złapać ją w locie wystrzeliwując język. 🐸 Nie marnuje energii na niepotrzebne działania. Może podskoczyć kiedy coś ją zdziwi, czasem może

Czytaj dalej »

Kurs Mindfulness dla dzieci – Metoda Eline SnelⒸ

Kurs UWAGA TO DZIAŁA! jest treningiem uważności dla dzieci – powszechnie znany jako Trening Uważności Żabki.  Kierowany jest do dzieci w wieku 4-12 lat (grupy wiekowe 4-7/8 oraz 9-12 lat). Powstał na bazie treningu uważności dla dorosłych Jona Kabata-Zinna o nazwie MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). Metoda  jest stosowana na całym świecie od 1979 roku i poparta ponad 30-letnimi badaniami naukowymi. Została uznana jako pomocna nie tylko w łagodzeniu objawów stresu. Metoda opracowana przez Eline Snel jest używana i testowana pod kątem efektywności w wielu szkołach podstawowych w Holandii i Belgii, jest coraz bardziej

Czytaj dalej »

Bycie uważnym na drodze do zmiany nawyków

Kiedy zauważamy, że w życiu coś nam nie służy dążymy do zmian. Wprowadzamy je po to, żeby żyło nam się lepiej czy łatwiej. Często jednak sama zmiana jest procesem trudnym i wymagającym od nas wiele poświęceń. Zaczyna się od zauważenia tego, co nam przeszkadza i co sprawia, że nie jesteśmy tak szczęśliwi jak byśmy chcieli. Kiedy już wiemy, w jakim kierunku iść i nabieramy zapału, pojawia się opór. Pojawia się nie wiadomo skąd, bo myśleliśmy, że już będzie z górki. Staje na drodze i blokuje przejście w kierunku życia, którego pragniemy. Jest pewną formą

Czytaj dalej »

Uważne współczucie wobec samego siebie

Współczucie to dążenie do zmniejszenia cierpienia. Tak samo, jak o kogoś innego, możemy również troszczyć się i dbać o siebie samych. I nie ma w tym egoizmu, to raczej ogromna sztuka zadbania o siebie i nie oczekiwania tego wyłącznie od innych. Dzięki treningowi uważności możemy się go nauczyć

Czytaj dalej »

Uważny rodzic nastolatka

Z dorastającym człowiekiem pod dachem każda chwila jest nieprzewidywalna. Nastoletnie dziecko bywa źródłem stresu i frustracji, ale – przy odpowiednio uważnym podejściu – może być inspiracją do rozwoju.

Czytaj dalej »

Nawyk pesymistycznego myślenia przynosi cierpienie

Praktykowanie uważności dało mi wgląd w automatyczne wzorce myślowe. Jeden z nich od lat sprawiał, że w moim życiu było dużo cierpienia. Nawykowo myślałam pesymistycznie, co czasem doprowadzało mnie do stanu bliskiego depresji. Wpadałam w pułapkę niespokojnego umysłu, który produkował lęk.

Czytaj dalej »

Mindfulness a praca on-line

Ważnym elementem w medytacji uważności jest pozycja ciała, która ma na celu wspierać praktykę. Tym razem skoncentruję się na pozycji siedzącej i podpowiem, jak przenieść ją do pracy czy nauki online w naszej pandemicznej rzeczywistości. Dzięki niej będziemy bardziej skoncentrowani, wydajni i zaangażowani.

Czytaj dalej »

Uważność na bezsenność

Z początkiem pandemii pojawiły się u mnie klasyczne objawy bezsenności. Miałam problemy z zaśnięciem, a potem budziłam się po 2-3 godzinach i przewracałam z boku na bok niemal do rana. Problem miał źródło nie tylko w sytuacji, która nastała i w lęku, który mnie ogarnął.

Czytaj dalej »

Energia podąża za uwagą

Energia myśli kreuje rzeczywistość. Podąża za uwagą. Jak to się dzieje, że wydarzenia w naszym życiu odzwierciedlają dokładnie to, na czym się koncentrujemy w danym momencie? Myśląc w określony sposób, tworzymy swoją życiową energię, a ona wpływa na wszystko co wokół.

Czytaj dalej »

Dlaczego warto uczyć się uważności w grupie?

Podczas kursu mindfulness poczułam siłę, która płynie z obecności w grupie. Siłę, której w pracy samodzielnej nigdy nie udałoby mi się odnaleźć. Dostrzegłam, że ma ogromny sens, jest głębsza, wielopłaszczyznowa i niesie dużo wsparcia. Wśród osób, które mnie nie oceniały, łatwiej mi było stać się bardziej życzliwą dla siebie.

Czytaj dalej »

Mindfulness nie jest pozytywnym myśleniem

Zanim poznałam praktykę uważności, ulegałam różnym modom rozwojowym. Pułapka pozytywnego myślenia okazała się dla mnie nauką. Odkryłam, że kiedy wymuszałam na sobie dobre myśli, były one przykrywką dla trudnych emocji, które starały mi się coś przekazać. I wcale nie kreowały szczęśliwej rzeczywistości.

Czytaj dalej »

Mindfulness – co to takiego?

Minfulness, czyli uważność, można rozwijać dzięki medytacji i innym ćwiczeniom wyciszającym umysł. W tym rozumieniu mindfulness jest częścią wielu starożytnych tradycji buddyjskich. Współczesną popularność praktyce uważności zawdzięczamy amerykańskiemu profesorowi medycyny Jonowi Kabat-Zinnowi.

Czytaj dalej »

Nie muszę już być na zawołanie myśli

Do każdej praktyki uważności podchodzę z zaufaniem, bo wiem, że tylko tym sposobem coś się we mnie odkryje bądź otworzy. Wiem, że jest to ścieżka na całe życie. Z praktyk zawsze coś się wyłania i zawsze jest takie, jakie powinno być w tym momencie. I że ja taka jestem. Myśli, uczucia i wrażenia z ciała oddają prawdę.

Czytaj dalej »

Korzyści z udziału w kursie mindfulness

Mindfulness to praktyka uważności, w której kluczową rolę pełni medytacja. Jej dobrodziejstwa ludzie znają od tysięcy lat. Dzisiaj korzyści płynące z medytowania udowodnione są naukowo – pozytywne zmiany dotyczą nie tylko mózgu, który jest neuroplastyczny, ale całego układu nerwowego.

Czytaj dalej »