Co to jest mindfulness?
Minfulness, czyli uważność, można rozwijać dzięki medytacji i innym ćwiczeniom wyciszającym umysł. W tym rozumieniu mindfulness wywodzi się ze starożytnych tradycji buddyjskich. Współczesną popularność praktyce uważności zawdzięczamy amerykańskiemu profesorowi medycyny Jonowi Kabat-Zinnowi.
Był rok 1979, kiedy Jon Kabat-Zinn opracował pierwszy trening mindfulness w Klinice Redukcji Stresu przy Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts. Jon Kabat-Zinn jest amerykańskim neuropsychologiem, pisarzem, nauczycielem medytacji, emerytowanym profesorem medycyny. Był uczniem duchowych nauczycieli Zen, między innymi znanego wietnamskiego mnicha buddyjskiego Tchih Nhat Hanha, ale także napisał doktorat z biologii molekularnej.
Mindfulness = Uważność
Jon Kabat-Zinn odkrył, że można połączyć filozofię buddyjską z zachodnią psychologią oraz medycyną. Usunął wszelkie powiązania między uważnością a buddyzmem, umieszczając swoje założenia mindfulness w kontekście naukowym. Przedstawił uważność jako proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili. Opracował praktyki kształtujące umiejętność świadomej i nieoceniającej uwagi oraz świadomej zdolności odczuwania emocji. Najpierw wprowadził te ćwiczenia do leczenia pacjentów, wobec których tradycyjna medycyna okazała się bezradna. Przeniesienie medytacji na grunt naukowy przyniosło pozytywne rezultaty. Pacjenci cierpiący na depresję zaczęli znacznie mniej dotkliwie odczuwać smutek, apatię czy lęk. Osoby, którym dokuczał chroniczny ból, poczuły ulgę. Dolegliwości pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby serca czy układu trawiennego stały się mniej dokuczliwe, a nawet ustąpiły całkowicie. A u wszystkich osób, które wprowadziły do swojej codzienności ćwiczenia Jona Kabata-Zinna, spadł poziom hormonów stresu.
W wyniku własnych doświadczeń i obserwacji pacjentów Jon Kabat-Zinn uznał uważność za niezawodne źródło spokoju i radości. Z tym przekonaniem zapoczątkował program redukcji stresu oparty na uważności MBSR i założył Klinikę Redukcji Stresu i Centrum Badań nad Zastosowaniem Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie. Początkowo praktyki uważności pomagały w leczeniu poważnych chorób i wychodzeniu z traum. Szybko okazało się, że efektem mindfulness jest nie tylko poprawa zdrowia fizycznego, ale też wewnętrzny spokój – deficytowy towar dzisiejszych czasów. Pewnie dlatego obecnie na całym świecie jest kilkaset ośrodków, które uczą i propagują praktykę uważności. Jest ona doskonałym remedium na nasze powszechne cywilizacyjne schorzenie, jakim jest niepokój umysłu. Nadmierne rozmyślanie i analizowanie, nerwowa gonitwa myśli, podniesiony poziom lęku sprawiają, że żyjemy w stresie, oddzielając nas od siebie i innych.
„Uważność to zdawanie sobie sprawy z tego, co się dzieje, kiedy to się dzieje, bez preferencji.” Rob Narin
Jakie są korzyści treningu mindfulness?
Wzrost
wydajności
koncentracji
Umiejętność
radzenia sobie
z emocjami
Zdolność
relaksowania
ciała i umysłu
Wzrost
pewności
siebie
Żyj w harmonii dzięki mindfulness
Życie w obecnych czasach niemal powszechnie wywołuje stres, niepokój, lęk. Naprzeciw temu wychodzi mindfulness, umiejętność, która może dać więcej harmonii ze sobą i tym, co wokół. Przynieść więcej radości, uśmiechu, wdzięczności i życzliwości do codziennej rzeczywistości. To nic trudnego i czasochłonnego. To metoda dostępna dla wszystkich. Kurs pomoże Ci zacząć w miejscu, w którym jesteś. Co dalej? Zaczniesz żyć pełnią życia. W kolejnym artykule napiszę o korzyściach, jakie może przynieść kurs i praktykowanie uważności na co dzień.